PRESJA ZJAWISKOWEGO ŻYCIA

woman-692064_1920

Gdybym miała określić, co charakteryzuje dzisiejsze czasy jednym słowem, byłoby to: PRESJA. Presja, żeby odnieść sukces. Być cały czas silną, fajną, dobrze wyglądającą. Mieć czas na wszystko. Fitness. Siłownia. Podróże. Praca. Uczelnia. Instagramowe śniadanie. Imprezy. Wszystko, cały czas z nieznikającym uśmiechem na ustach, oczywiście.

I to może nie byłoby najgorsze, ale gdy po takim wypełnionym całym dniu od rana do wieczora różnymi aktywnościami, padasz do łóżka i jednym okiem sprawdzasz Instagrama widząc, że niektórym udało się jeszcze więcej. Zasypiasz, nie z satysfakcją, bo tyle Ci się udało w danym dniu fajnych rzeczy zrobić, ale z poczuciem porażki, bo niektórym udało się o tę jedną rzecz więcej.

Tak się nie da funkcjonować. Życie to nie jest ciągły wyścig i konkurencja. Każdy ma inne priorytety. I to tak naprawdę o ustalenie swoich własnych priorytetów się rozchodzi. Bo jak wiecie jestem całym sercem za walką o SWOJE marzenia, o wychodzenie ze SWOJEJ strefy komfortu, tworzenie SWOJEGO świetnego życia. Tylko właśnie chodzi o to, żeby one były Twoje. Niespowodowane wszechobecną presją, parciem na najlepiej wyglądający profil na Instagramie.

Gdzieś się pogubiliśmy w tych codziennych staraniach o fajne życie. Zapomnieliśmy chyba, że nie chodzi o to czyje życie będzie wyglądało najlepiej w oczach innych, a o to by na koniec dnia było one dobre dla nas. Niby naiwnie prosta myśl, a sama nie raz muszę sobie o tym przypominać.

Możesz przegonić w tym życiowym wyścigu wszystkich innych, tylko czy to ma sens? Pamiętajmy, że meta na każdego z nas czeka dokładnie taka sama i nie ma tu wygranych czy przegranych. Lepiej biec, przejść, przetruchtać swoją drogę tak, by móc z niej czerpać dla siebie jak najwięcej. A nie wymęczyć się ciągłą gonitwą i nieustanną kontrolą czy ktoś przypadkiem nie próbuje nas wyprzedzić.

Znajdź własne tempo. Ustal swoje priorytety. Przestań cały czas patrzeć na innych. Skończ z porównaniami. Zawsze znajdzie się ktoś, kto ma lepiej. Jaki problem byś nie miał, najczęściej zawsze znajdzie się również ktoś, kto ma gorzej i to wcale nie znaczy, że powinieneś bagatelizować swoje trudności. Każdy z nas jest indywidualną jednostką o własnych potrzebach, priorytetach i różnym poziomie wrażliwości.

Na koniec mam taką refleksję, że najbardziej zjawiskowe życia posiadają Ci, co mieli w dupie tą całą presję, mieli w dupie ciągłe porównywanie się z innymi. Tylko pomyślmy, jakie to musi być ogromne zaoszczędzenie czasu i energii oraz jak wyjątkowe efekty dla nas samych może przynieść.

About Monika Grabowska

Hej! Ale super, że jesteś. Ja mam na imię Monika i obecnie mieszkam oraz studiuję psychologię w Krakowie. Lubię podróże, koncerty, festiwale, języki, picie kawy oraz czekoladę w każdej postaci. Nie lubię monotonii i stania w jednym miejscu. Dlaczego Precious Mistakes? Bo wierzę, że wyciąganie czegoś cennego z popełnianych błędów to nie tylko pusty frazes. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na tyle długo, by samemu się przekonać dlaczego.

  • joolka

    ależ nie ma żadnej presji, to twoje całkowicie wewnętrzne pragnienie bycia fajną