CHCIAŁABYM, ŻEBYŚ KOGOŚ POZNAŁ

StockSnap_OWMN4VA7W1

Poznawanie siebie, to chyba jedna z ważniejszych rzeczy do zrobienia w życiu. Wydaje Ci się to głupie, bo w końcu, kto wie lepiej o Tobie samym niż.. Ty?  No właśnie niekoniecznie. 

Może to spaczenie ze względu na kierunek studiów gdzie bardzo duży nacisk kładziony jest na to, by na koniec  wyjść z jak najlepszym wglądem w samego siebie. Jednak właśnie dzięki tym studiom dotarło do mnie, że stanowi to kompletnie podstawowy fundament do tego, by mieć szczęśliwe życie i udane relacje.

To przerażające jak często uciekamy przed samymi sobą. Wypełniamy sobie czas, by nie mieć ani chwili na jakiekolwiek autorefleksje. Bagatelizujemy wszystkie szczegóły, które próbują nas nakierować na to „prawdziwe ja”. Spychamy ze świadomości niewygodne myśli.

Poznawanie siebie nie zawsze jest przyjemne. Często zmusza nas do skonfrontowania się z tym, co trudne i dokuczliwe. Jednak po stokroć warto,  bo pozytywne efekty będą miały oddziaływanie na całe nasze życie.

Gdy nie mamy dostępu do własnych potrzeb i tego kim rzeczywiście jesteśmy, najczęściej o naszym losie decyduje, to co na zewnątrz. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę my nie podejmujemy decyzji, tylko jesteśmy sterowani przez nasze otoczenie.

Bez poznania siebie nie ustalisz granic w relacjach, które są niezbędne, by zdrowo funkcjonowały. Nieświadomie pozwolisz na to, by ludzie formowali Cię jak tylko tego zapragną. Nie można być szczęśliwym, spełniając nie swoje marzenia i potrzeby.

Najgorsze, że dopóki nie będziesz mieć tego wglądu, możesz nawet nie mieć pojęcia, iż to co robisz, czujesz, to tak naprawdę nie Ty. No, bo skąd możesz wiedzieć, skoro nie znasz siebie?

Wypisałam sobie świetne zdanie z książki „Bliżej ludzi” wydawnictwa Charaktery, którą Wam, nawiasem mówiąc, bardzo mocno polecam, a brzmi ono następująco: „Im bardziej jesteśmy pewni, kim jesteśmy, tym lepiej selekcjonujemy, co chcemy od innych wziąć.”

Dlatego znajdź chwile w ciągu dnia, na to, by się zatrzymać i pomyśleć. Przestań uciekać. Zobaczysz, jeszcze sam sobie za to podziękujesz.

About Monika Grabowska

Hej! Ale super, że jesteś. Ja mam na imię Monika i obecnie mieszkam oraz studiuję psychologię w Krakowie. Lubię podróże, koncerty, festiwale, języki, picie kawy oraz czekoladę w każdej postaci. Nie lubię monotonii i stania w jednym miejscu. Dlaczego Precious Mistakes? Bo wierzę, że wyciąganie czegoś cennego z popełnianych błędów to nie tylko pusty frazes. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na tyle długo, by samemu się przekonać dlaczego.