WSZYSTKO SIĘ ZMIENIA

brooke-cagle-52214

Mamy problem z zaakceptowaniem zmienności. Nostalgicznie powracamy do dawnych czasów. Bo wiecie, wspominanie jest fajne. Warto czasem cofnąć się do przeszłości, w końcu to nasze życie, doświadczenia, lekcje,  lepsze i gorsze momenty. Gorzej gdy ta nostalgia nie pozwala nam ruszyć dalej.

Zamiast żyć chwila obecną, myślami wciąż tkwimy w różnych punktach z wcześniejszych lat. Powracamy do osób, relacji, które obecnie nie mają racji bytu. Przywiązani do miejsc, w których nas nie ma. Odtwarzamy nieustannie w głowach krótkie chwile, kiedy byliśmy najszczęśliwsi. Powracamy. Do stanu sprzed. Zanim wszystko się zmieniło.

Sądzę, że mało czyje życie obecnie wygląda identycznie tak jak dwa, trzy lata, a nawet rok temu. Zmieniamy się my, otoczenie wokół nas. Niektórzy ludzie przychodzą, inni odchodzą, relacje ewoluują.  Niejednokrotnie podejmujemy ważne decyzje, które pchają nas w różne kierunki, jeszcze bardziej oddalając nas od linii startu. I bardzo dobrze.

To znak, że się rozwijamy. Ruszamy się cały czas, zamiast stać w miejscu. Nie poddajemy się stagnacji. Tylko póki sobie nie uświadomimy, że inaczej wcale nie znaczy gorzej, wszystkie nasze działania są na nic. Bo po co stawiać kroki naprzód, gdy nasza głowa zostaje w miejscu, z którego ruszamy?

Niejednokrotnie tkwimy w iluzji, że w [tu wstaw dowolny punkt z przeszłości] było najlepiej i nic się nigdy z tym nie może równać. Idealizujemy, z perspektywy wypierając negatywne aspekty. W ten sposób bronimy się przed teraźniejszością. Wolimy rozpamiętywać, zamiast stanąć twarzą w twarz, z tym co tu i teraz.

Nie chce nam się podjąć wysiłku, by nowe sytuacje, przed którymi zostaliśmy postawieni obrócić na naszą korzyść. Bo to nie jest łatwe. Trzeba włożyć w to energię i odpowiednie nastawienie. Pogodzić się z tym, co nie wróci. Otworzyć na nowości. Niektórych przywitać, innych pożegnać. Przeprogramować nasz wbudowany wewnętrznie system.

Inaczej nie jest synonimem słowa gorzej. Inaczej może oznaczać dużo lepiej.

Wybór jednak należy do Ciebie. Jak zbudujesz swoje „inaczej”?

About Monika Grabowska

Hej! Ale super, że jesteś. Ja mam na imię Monika i obecnie mieszkam oraz studiuję psychologię w Krakowie. Lubię podróże, koncerty, festiwale, języki, picie kawy oraz czekoladę w każdej postaci. Nie lubię monotonii i stania w jednym miejscu. Dlaczego Precious Mistakes? Bo wierzę, że wyciąganie czegoś cennego z popełnianych błędów to nie tylko pusty frazes. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na tyle długo, by samemu się przekonać dlaczego.