Z ŻYCIA WZIĘTE – LEKCJA SZCZĘŚCIA?

monika-geble-135931

Nie wiem czy zauważyliście, ale często najcenniejsze lekcje życiowe przychodzą w najbardziej niespodziewanych momentach. Pojawiają się bez fanfar i doniosłości. Po prostu nagle czujemy, że coś nas uderza, gdzieś głęboko w środku. I już tam zostaje.

Mnie dziś tak uderzyło.

Mam wrażenie, że moja koleżanka w jednym zdaniu zawarła przepis na szczęśliwe życie własne i innych. Ludzie od lat się głowią, a to takie proste. Pozwólcie, że zacznę jednak od początku.

Byłam dzisiaj kilka godzin w domu dziecka. Pierwszy raz od dłuższego czasu. Razem z wolontariuszami z zagranicy poszliśmy na spacer. Poznałam nowe dzieci. Ich historie. Chłopiec z autyzmem, który cały czas mocno trzymał mnie za rękę i powiedział, że wyglądam jak Roszpunka totalnie skradł moje serce.

Wróciłam do swojego domu myślami będąc cały czas tam z nimi i ich historiami. Napisałam do koleżanki, która również razem ze mną studiuje psychologię. Sama ma doświadczenie w pracy z ludźmi autystycznymi. Wiedziałam, że mnie zrozumie. Jednak po tym gdy rozemocjonowana pisałam o tym co mnie dziś tak poruszyło, ona napisała TO ZDANIE.

Twoim podstawowym zadaniem jest przekucie emocji w motywację. Zamiast użalać się nad nimi i nad sobą zaczniesz wtedy działać.

Uderzyło.

To przecież takie proste. Przekuj negatywne emocje w motywację. Działaj zamiast się użalać. Będzie się żyło lepiej wtedy zarówno Tobie jak i innym.

Pomyślałam sobie o dowolnej sytuacji kiedy nie czułam się dobrze i odniosłam do niej to zdanie. Pasuje za każdym razem.

Użalanie się nad sobą jest ostatnio modne. Użalanie się nad losem innych jest nawet godne podziwu. Dopiero teraz mam wrażenie, że w pełni dotarła do mnie kompletna bezproduktywność takiego zachowania. Dla przykładu, ja po tej wiadomości podjęłam decyzje o rozpoczęciu wolontariatu z dziećmi autystycznymi od października. Przekuwam emocje w motywację. Będę działać.

Podążanie za powyższą wskazówką nie jest proste. Życie w ogóle rzadko kiedy takie jest. Jednak z taką instrukcją może stać się choć odrobinę łatwiejsze w obsłudze.

About Monika Grabowska

Hej! Ale super, że jesteś. Ja mam na imię Monika i obecnie mieszkam oraz studiuję psychologię w Krakowie. Lubię podróże, koncerty, festiwale, języki, picie kawy oraz czekoladę w każdej postaci. Nie lubię monotonii i stania w jednym miejscu. Dlaczego Precious Mistakes? Bo wierzę, że wyciąganie czegoś cennego z popełnianych błędów to nie tylko pusty frazes. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na tyle długo, by samemu się przekonać dlaczego.