FILMY DLA ZAINTERESOWANYCH PSYCHOLOGIĄ I NIE TYLKO #1

popcorn-1085072_1920

To nie będzie typowe zestawienie filmów psychologicznych. W końcu Ci zainteresowani psychologią są zainteresowani ludźmi, relacjami, emocjami, a te możemy znaleźć w prawie każdym. Dlatego ta lista będzie się składać z filmów wzbudzających refleksje. Niektóre psychologiczne, inne niekoniecznie. Wszystkie jednak mają jedną wspólną cechę, jakaś, choćby mała cząstka z nich została we mnie dłużej. Żaden z nich nie uleciał w całości z mojej pamięci krótko po obejrzeniu. I wydaje mi się, że te pozostające w nas skrawki przemyśleń to największa wartość dzieł kultury.

7XYktkqTURBXy9jYzRkNzgwMDJmOWFiNzZlNGM5NjViYzQxY2E1OWUyYi5qcGVnkZMFzQQAzQI_

NAWET NIE WIESZ JAK BARDZO CIĘ KOCHAM – genialny film, ukazujący realny obraz psychoterapii, aktorki wcielają się w rolę pacjentek, jednak przedstawiają to, co rzeczywiście miało miejsce w gabinecie. Psychoterapeutą zarówno postaci realnych jak i aktorek jest niesamowity Bogdan de Barbaro, znany psychiatra i terapeuta. Trudny temat, jakim jest relacja matki z córką ukazany tylko i wyłącznie z perspektywy gabinetu.  Co dla mnie było najważniejsze w tym filmie to ukazanie, że psychoterapia to tak naprawdę powolny i skomplikowany proces, bez nagłego obrotu sytuacji o sto osiemdziesiąt stopni.

v1.bjs5NDkzNzM7ajsxNzQ3MDsxMjAwOzM3MDI7MjM2NA

JUŻ ZA TOBĄ TĘSKNIĘ (Miss You Already) – jak dla mnie najlepszy film o przyjaźni. Urzekło mnie końcowe zdanie jednej z dwóch głównych bohaterek, że mimo prób nikogo więcej jak ta przyjaciółka nigdy nie znalazła. Wierzę, że są takie relacje w naszym życiu jedyne w swoim rodzaju, których choćbyśmy bardzo chcieli nie da się w późniejszym czasie zdublować. W zdrowiu i chorobie jak pokazuje ten film, nie musi odnosić się tylko do miłości. Wydaje mi się, że najlepiej zrozumieją tę pozycję kobiety, ponieważ przyjaźń między dwoma przedstawicielkami płci pięknej to relacja wyjątkowa, specyficzna i wątpię, by ktoś kto nie jej nie zaznał był w stanie w pełni zrozumieć jej charakter.

to-the-bone---still-1_31631913971_o-h_2017

AŻ DO KOŚCI (To the Bone) – film poruszający problemy związane z zaburzeniami odżywania. Ma różne opinie w sieci, jednak moim zdaniem to dobry film. Nie wiem jak odbiorą go osoby cierpiące na te choroby, jednak może właśnie to, że nie ukazuje ich w aż tak bardzo drastyczny sposób sprawi, że nie będą się bały poszukać pomocy?

05freedom600.1

WOLNOŚĆ SŁOWA (Freedom Writers) – bardzo przejmujący obraz poświęcenia nauczycielki, która dzięki prawdziwej pasji i zaangażowaniu próbuje wpłynąć na swoich uczniów, z którymi współpraca wcale nie jest lekka. Trudna młodzież, która sama zmaga się z wieloma przeciwnościami losu. Film pokazuje również moc, jaką ma przelewanie myśli na papier. Co zrobiło na mnie największe wrażenie, dopiero na końcu odkryłam, że jest to historia oparta na faktach.

HER

ONA (Her) – jest to film zmuszający do refleksji. Refleksji nad samotnością, relacjami, skutkami rozwoju technologii. Niezwykła, urzekająca i przygnębiająca historia. Dla mnie jest to obraz uniwersalnej potrzeby miłości. Polecam każdemu obejrzenie i wysnucie własnych wniosków.

150203-inside-out-sadness-fear-anger-joy-disgust-emotions-inside-out

W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI (Inside Out) –bajki (czyli tak naprawdę filmy animowane) są tylko dla dzieci? Oczywiście, że nie! Genialna animacja o emocjach. Uczy, że przeżywanie negatywnych uczuć również jest ważne i nie powinno się ich zamiatać pod dywan. Na dodatek w niesamowicie interesujący sposób prezentuje jak przebiegają różne procesy w mózgu. Uczy, bawi i wzrusza. Pokazuje jak radosne wspomnienia w połączeniu ze smutkiem tworzą nostalgię i jest to coś, czego ja się uczyłam sama niedawno na studiach, gdy braliśmy temat emocji ambiwalentnych. Bardzo polecam.

Dopisalibyście coś do tej listy? Jestem bardzo ciekawa Waszych propozycji!

About Monika Grabowska

Hej! Ale super, że jesteś. Ja mam na imię Monika i obecnie mieszkam oraz studiuję psychologię w Krakowie. Lubię podróże, koncerty, festiwale, języki, picie kawy oraz czekoladę w każdej postaci. Nie lubię monotonii i stania w jednym miejscu. Dlaczego Precious Mistakes? Bo wierzę, że wyciąganie czegoś cennego z popełnianych błędów to nie tylko pusty frazes. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na tyle długo, by samemu się przekonać dlaczego.